Bonus powitalny do 1400 PLN
Otrzymać

Zakłady na podwójny faul w tenisie

Tenis, Zakladybukmacherskie

Obstawiając błędy w tenisie, należy zwrócić uwagę na dwie rzeczy. Po pierwsze, na średnią liczbę błędów w grze i po drugie, na średnią liczbę błędów na liczbę serwów. Średnia liczba błędów w grze jest wskaźnikiem indywidualnym dla każdego – są tacy tenisiści, którzy popełniają co najmniej jeden błąd podwójny w każdym meczu. Teraz, dla średniej liczby błędów na liczbę serwów, rozważmy gracza, który popełnia 0,2 błędu podczas każdego gema serwisowego i oczekuje się, że będzie serwował w 15 gemach. Jego indywidualny wynik będzie wynosił 3,0 błędu. To samo odnosi się do błędów przeciwnika.

Wielcy tenisiści mogą również popełniać podwójne błędy podczas gry, a ich liczba w meczu może sięgać nawet pięciu. Nie oznacza to jednak, że mają oni zły lub słaby serwis. Istnieje kilka czynników zewnętrznych – w tym ludzkich – które mogą mieć wpływ na serw tenisistów i zostały one omówione w tym artykule.

 

Ryzyko wymuszone lub niewymuszone

W niektórych sytuacjach zawodnicy są zmuszeni do podejmowania ryzyka przy drugim podaniu. Najczęściej powodem jest to, że nie udaje im się zdobyć punktu podczas serwu, więc trzeba podjąć ryzyko. Ale to może być prezent dla przeciwnika, ponieważ może pojawić się błąd. W przypadku takiej tendencji, zawodnik serwuje drugi serw z takim samym współczynnikiem ryzyka jak przy pierwszym, dlatego logiczne jest, aby w zakładach na żywo stawiać na „total over” na błędy.

Oczywiście są też tenisiści, którzy podejmują ryzyko tylko dlatego, że jest ono częścią ich stylu gry. Jednym z takich przykładów jest Maxime Cressy, francusko-amerykański tenisista. Tacy gracze popełniają średnio więcej błędów przy podaniu niż w całym secie. W takich meczach można więc obstawiać na „sumę pojedynczych podwójnych błędów powyżej 5,5” i jest bardzo prawdopodobne, że w większości przypadków

 

Najważniejsze wskazówki

Podczas breakpointa lub matchballa, tenisiści są zazwyczaj na krawędzi, a ich stan psychiczny odgrywa kluczową rolę w ich grze. Nawet najlepsi gracze mogą popełniać błędy w takich momentach z powodu odczuwanej presji – Novak Djokovic, na przykład, popełnił podwójny błąd kilka razy podczas piłki meczowej w jednym z finałów 2014 roku. Oczywiście inne kwestie, takie jak hałas publiczności, były czynnikiem zakłócającym, ale nadal jest to błąd.

Jak zatem mogą to wykorzystać obstawiający? Stawiając na podwójny błąd w momencie, gdy zawodnik serwuje, aby wygrać mecz lub gdy drugi zawodnik serwuje, przegrywając już np. przy wyniku 4:5. Oczywiście takie kursy nie zawsze są dostępne, ale zazwyczaj są one wysokie, co sprawia, że są cenne dla obstawiających.

 

Warunki pogodowe

Pogoda jest bardzo krytyczna i jednocześnie bardzo trudna do przewidzenia. W rzeczywistości jest prawie w 100% pewne, że bukmacherzy nie biorą pod uwagę pogody, kiedy opracowują kursy na podwójne błędy. Jest to raczej oczywiste – nie ma to sensu.

Rozważmy mecz rozpoczynający się o godzinie 12 w południe, przy słońcu bezpośrednio nad kortem i bez wiatru. Ze względu na przedłużające się poprzednie mecze, mecz zostaje opóźniony i zaprogramowany na rozpoczęcie o 6 wieczorem – co oznacza, że ma się rozpocząć o zachodzie słońca, gdy światło dzienne zanika. Ale o tej porze jest też trochę wiatru. Te warunki pogodowe są w rzeczywistości zupełnie inne niż te, które byłyby o 12 w południe. Tak więc, biorąc pod uwagę, że analitycy nie są w stanie przewidzieć, czy lub jak długo mecz będzie opóźniony, nie martwią się o pogodę i jej rolę w meczu.

Jednak pogoda, z uwzględnieniem lub bez uwzględnienia analityków, ma duży wpływ na grę, ponieważ przede wszystkim wpływa na kort tenisowy. Serwując w słońce i mając promienie słoneczne prosto w oczy lub serwując przy silnym wietrze kontrola nad piłką jest znacznie utrudniona. Takie czynniki są w rzeczywistości bardzo ważne przy wyborze „double faults total over/under”. Tak więc, jeśli pogoda jest wietrzna lub słońce zagląda graczom w oczy, to można postawić na „total more”. Należy jednak upewnić się, że bukmacherzy oferują nieprawidłowe kursy i nie zastąpili ich prawidłowymi, gdy wykorzystujemy tę przewagę.

 

Miejsce rozgrywania meczu

Tenis może być rozgrywany zarówno w pomieszczeniach jak i na zewnątrz. Oczywistym jest, że w grach rozgrywanych w pomieszczeniach zamkniętych występuje zazwyczaj mniej podwójnych błędów niż na zewnątrz, ponieważ na „zamknięte” korty nie mają wpływu warunki atmosferyczne.

Bukmacherzy nie zwracają większej uwagi na kort tenisowy, na którym odbędzie się mecz, w przypadku opracowywania kursów na „over/under total” podwójnych błędów. Możesz spojrzeć na średnią liczbę podwójnych błędów zawodnika na różnych kortach i porównać ją z tym, co oferuje bukmacher. Jeśli liczba ta nie zmienia się dla kortów zamkniętych, można bezpieczniej postawić na „total less”.

 

Kondycja fizyczna zawodników i kontuzje

Nierzadko zdarza się, że tenisista przystępuje do meczu z kontuzją. W takim przypadku można by się spodziewać, że logiczne jest założenie, iż kontuzjowany tenisista jest bardziej skłonny do popełniania błędów. Jednak rzeczywistość może być zupełnie inna. Kontuzjowany gracz, na przykład, będzie bardziej myślał o dokładności serwu i dlatego amplituda jego ruchów w przewidywaniu piłki nie jest duża. W takich przypadkach lepiej jest wybrać opcję „suma podwójnych błędów mniej”.

Gdy w meczu występuje nadmierne zmęczenie, zmęczony zawodnik zazwyczaj uderza piłkę mocniej i podejmuje większe ryzyko. Jest to spowodowane tym, że zawodnik może po prostu nie mieć siły na kontynuowanie wolnej gry. Ale im więcej ryzyka podejmuje zawodnik, tym większe są szanse na popełnienie błędów.

 

Jak jest utworzona linia?

Ważne jest, aby poświęcić kilka słów na to, w jaki sposób tworzone są linie na „sumę podwójnych błędów over/under”. Wszystko zależy od analizy – niektórzy bukmacherzy biorą pod uwagę tylko średnią w sezonie, niektórzy patrzą na średnią na konkretnych kortach, a jeszcze inni biorą pod uwagę poprzednie bezpośrednie spotkania zawodników. Eksperci, w większości przypadków nie zagłębiają się w dane i preferują jeden wskaźnik. Ale jeśli liczby są błędne, wtedy powstają złe kursy.

Jest dość oczywiste, że najbardziej efektywnym podejściem jest wzięcie pod uwagę wszystkich dostępnych statystyk i znalezienie jakiegoś wspólnego mianownika. Gra jednego tenisisty może być różna w ciągu jednego sezonu – na przykład zawodnik może prezentować pewną grę w ciągu całego sezonu, ale ta gra może być zupełnie inna w ciągu ostatnich dwóch tygodni. Nie jest to coś, co bukmacherzy biorą pod uwagę przy ustalaniu kursów na mecze. Dlatego rozsądniej jest zwracać uwagę na statystyki z ostatnich meczów, śledzić grę zawodników na różnych kortach i oceniać każdego tenisistę osobno.

Autor
Milosz Wasiak
Pasjonat sportu oraz obstawiania. Interesuje się głównie piłką nożną, sportami walki oraz CS:GO. W artykułach staram się przekazać najważniejsze informacje w prosty do zrozumienia sposób.
Ocena artykułu
4/5
1 głos
FAQ. Często zadawane pytania