Bonus powitalny 100% do 2250 PLN
Otrzymać
Boomerang-bet banner 1530x283 Boomerang-bet banner 1530x283

Czym są zakłady z handicapem?

Handicap azjatycki, zakladybukmacherskie

W sporcie często zdarza się, że grają przeciwko sobie drużyny o różnym poziomie, nawet w tej samej lidze. Oznacza to, że szanse na zwycięstwo faworyta są zazwyczaj niskie, a więc zakłady na zwycięstwo faworyta nie są atrakcyjną opcją. Jednocześnie kursy na zwycięstwo outsidera są zazwyczaj dużo wyższe, co oznacza mniejsze prawdopodobieństwo jego wystąpienia, a więc obstawianie zwycięstwa underdoga jest dużo bardziej ryzykowne. Dlatego bukmacherzy w szerokiej gamie zakładów oferują zakłady handicapowe, aby takie mecze były bardziej interesujące dla obstawiających. Zakłady te oznaczają celową przewagę lub niekorzyść jednej z drużyn, co pozwala w pewien sposób wyrównać kursy nawet w meczach, w których występują nierówne drużyny pod względem siły.

Bukmacherzy zdają sobie sprawę z równowagi sił i dlatego w przypadku meczu pomiędzy wyraźnym faworytem – powiedzmy liderem turnieju – a outsiderem – powiedzmy drużyną walczącą o przetrwanie – zaoferują bardzo niskie kursy na zwycięstwo faworyta (1,3 lub mniej), które mogą wynosić nawet 1,01, jeśli różnica pomiędzy drużynami jest duża. Oznacza to, że postawienie 100 euro przyniesie 1 euro zwrotu w przypadku wygranej.

W takich przypadkach jest całkiem możliwe, aby nieco skomplikować sprawy dla wyraźnego faworyta meczu, zakładając, że podejdzie on do meczu z celowo niekorzystną sytuacją. Alternatywnie, ułatwić sprawę outsiderowi, zakładając, że rozpocznie on mecz z zamierzoną przewagą.

Zobaczmy przykład. Zenit i Tambov spotykają się w rosyjskiej ekstraklasie. Kurs na zwycięstwo Zenitu wynosi 1,05, co pokazuje, że jest on oczywistym faworytem meczu. Kibic, będąc przekonanym, że Tambow zostanie pokonany, stawia na „Zwycięstwo Zenitu Handicap (-3.5)” ze współczynnikiem 2.1. Oznacza to, że drużyna z Sankt Petersburga podejdzie do meczu z wynikiem -3,5:0 (niekorzystnym). Ostatecznie mecz kończy się wynikiem 5-1 na korzyść Zenitu, więc aby obliczyć zakład, odejmujemy 3,5 od sumy 5 bramek strzelonych przez drużynę. Wynik to 1,5-1, czyli nadal na korzyść Zenitu, a więc zakład jest wygrany. W prawdziwym życiu taki wynik nie jest możliwy, ale bukmacherzy akceptują go, oferując zakłady handicapowe.

 

Najważniejsza koncepcja w zakładach handicapowych

Istnieją dwie rzeczy, które musisz wiedzieć, aby w pełni zrozumieć zakłady z handicapem: znaki minus i plus. Ujemny handicap, oznaczony znakiem minus (-), ilustruje końcową przewagę, jaką drużyna powinna mieć, aby zakład został wygrany. Handicap dodatni, oznaczony znakiem plusa (+), ilustruje, że drużyna na koniec meczu powinna przegrać różnicą nie przekraczającą podanej wartości. Wartość ta może być różna w zależności od dyscypliny sportu – w piłce nożnej najczęściej spotykana jest różnica jednej bramki, w hokeju mecze kończą się dość często różnicą 2-3 bramek, a w koszykówce różnica 6-8 punktów nie jest niczym nadzwyczajnym nawet w meczach pomiędzy równorzędnymi rywalami.

Spójrzmy na hipotetyczny mecz pomiędzy Chelsea a Sunderlandem w najsilniejszej lidze angielskiej. Zobaczmy kilka opcji, które dla kibica lub miłośnika zakładów bukmacherskich mogą okazać się całkiem interesujące:

„Wygrana Chelsea Handicap (-0,5)” – każde zwycięstwo Chelsea jest w porządku, ale jeśli mecz zakończy się remisem, zakład będzie przegrany;

„Zwycięstwo Chelsea Handicap (-1,5)” – dowolne zwycięstwo Chelsea różnicą dwóch lub więcej bramek (3 -1, 2-0 itd.);

„Chelsea’s win Handicap (-2.5)” – każde zwycięstwo Chelsea różnicą trzech lub więcej bramek (4-1, 5-2 itd.).

Ujemny handicap, jak już wcześniej wspomniano, oznacza, że musisz odjąć jego wskaźnik od całkowitej liczby bramek strzelonych przez drużynę, na którą postawiłeś, aby wygrać. Jeśli wynik końcowy jest nadal zwycięski dla drużyny, zakład jest wygrany.

Teraz zobaczmy alternatywne warianty dodatniego handicapu, w których przewagę ma outsider meczu – Sunderland.

„Zwycięstwo Sunerlandu Handicap (+0,5)” – remis wygrywa zakład (1-1, 3-3 itd.), ale nawet przy minimalnej porażce zakład jest przegrany;

„Zwycięstwo Sunderlandu Handicap (+1,5)” – każda porażka różnicą jednej bramki (0-1, 3-4) oznacza, że zakład jest wygrany;

„Zwycięstwo Sunderlandu Handicap (+2,5)” – każda porażka różnicą nie większą niż dwie bramki (2-4, 0-2) oznacza, że zakład jest wygrany.

Tak więc w przypadku handicapu dodatniego wystarczy dodać wskaźnik do liczby bramek strzelonych przez outsidera i jeśli ostatecznie wynik będzie na korzyść tej drużyny, zakład jest wygrany.

 

Zerowy handicap i handicap (+/-1)

Handicap zerowy (w formacie „Zwycięstwo drużyny A Handicap (0)”) jest również bardzo popularny w niektórych przypadkach, zwłaszcza gdy dwie drużyny są raczej na tym samym, równym poziomie. Zakład ten nazywany jest zakładem bezpieczeństwa. Dlaczego tak jest? Zobaczmy: odjęcie 0 od czegokolwiek nie zmienia wyniku. Na przykład, jeśli Barcelona wygra z Realem Madryt 2-0, to ani odjęcie, ani dodanie handicapu nie zmieni wyniku; pozostanie 2-0 i zakład będzie wygrany. Jeśli jednak padnie remis, otrzymasz zwrot pieniędzy – drużyna ani nie wygrała, ani nie przegrała, a więc zakład zostaje zwrócony.

Tak więc handicap zerowy pozwala postawić na zwycięstwo danej drużyny, ale zabezpieczyć swoje pieniądze, jeśli mecz zakończy się remisem. Jest to dość podobne do zakładów „1X” lub „2X” – zwycięstwo jednej lub drugiej drużyny lub remis w regulaminowym czasie gry. Różnica polega jednak na tym, że handicap zerowy wiąże się z wyższymi kursami – zwłaszcza, że jedynym zwycięskim wynikiem jest zwycięstwo. Remis nie jest tutaj wygraną, ale nie jest też tragedią, ponieważ nie tracisz swoich pieniędzy.

Handicap 1 jest również popularnym zakładem i wygląda to tak: „Handicap zwycięstwa drużyny A (-1)” lub „Handicap zwycięstwa drużyny A (1)”) i wystarczy odjąć lub dodać dokładnie jedną bramkę z ogólnej liczby bramek strzelonych przez drużynę. W przypadku Handicapu (-1) możliwe są trzy wyniki:

Drużyna A wygrywa różnicą co najmniej dwóch bramek. Ta różnica jest dodawana do pierwotnego wyniku minusowego, a drużyna A nadal ma przewagę, więc zakład jest wygrany;

Drużyna A wygrywa różnicą jednego gola (1-0, 2-1, 3-2 itd.). W tym przypadku pieniądze są zwracane na konto, ponieważ odjęcie jednej bramki skutkuje remisem;

Drużyna A przegrywa lub remisuje. W obu przypadkach zakład jest przegrany, ponieważ odjęcie jednej bramki powoduje, że wynik nie jest na korzyść danej drużyny.

W przypadku Handicapu (1) wszystko pozostaje bez zmian, tylko teraz w przeciwnym kierunku – zakład wygrywa, jeśli pierwsza drużyna wygrywa lub remisuje, zwraca pieniądze, jeśli zostanie pokonana jedną bramką i jest przegrany, jeśli zostanie pokonana dwoma lub więcej bramkami.

Zobaczmy przykład. Kibic stawia zakład na F2 (1) w meczu Mistrzostw Europy pomiędzy Portugalią a Węgrami. Oznacza to, że Węgry rozpoczynają mecz z przewagą 1 bramki. W końcówce meczu Portugalia pokonuje swojego przeciwnika wynikiem 3-0. Zakład jest przegrany, ponieważ dodanie jednej bramki do sumy punktów Węgier nie skutkuje zwycięstwem (wynik 3-1).

 

Różnica między handicapem europejskim a azjatyckim

To co zostało opisane powyżej to handicap klasyczny lub europejski. Jest on zawsze taki sam, a jego wskaźnik jest albo liczbą całkowitą (1,2,3,4) albo połową (1.5, 2.5, 3.5). Istnieje jednak jeszcze jeden rodzaj handicapu, oprócz europejskiego, który jest również dość popularny – handicap azjatycki.

Ma on inny zapis, ponieważ wskaźnik jest o jedną czwartą większy lub mniejszy od klasycznego handicapu i z tego powodu często nazywany jest handicapem ćwiartkowym. Typowy handicap azjatycki wygląda więc tak:

„Zwycięstwo drużyny A Handicap (-2,75)”

„Zwycięstwo drużyny B Handicap (1.25)”

W handicapie azjatyckim zakład jest automatycznie dzielony na dwie części: jedna postawiona na handicap, który jest o 0,25 większy od wskaźnika i jedna postawiona na handicap, który jest o 0,25 mniejszy od wskaźnika. Zobaczmy prosty przykład, aby zobrazować jak to działa.

Zakład „Chelsea wygrywa Handicap (-2.25)” jest podzielony na dwa zakłady: „Chelsea wygrywa Handicap (-2)” i „Chelsea wygrywa Handicap (-2,5)”. Tak więc, każde zwycięstwo Chelsea różnicą trzech lub więcej bramek, zakład wygrywa (3-0, 4-1, 5-2 itd.). Jeżeli mecz zakończy się zwycięstwem Chelsea różnicą dokładnie dwóch bramek (2-0, 3-1) to połowa zakładu jest przegrana (handicap -2,5 nie został osiągnięty), a połowa jest zwracana.

Zobaczmy inny przykład. W meczu pomiędzy Liverpoolem a Manchesterem United, kibic obstawia zakład „Liverpool wygrywa Handicap (-1.75)”, który jak już wcześniej wyjaśniliśmy, dzieli się na dwa zakłady: „Liverpool wygrywa Handicap (-1,5)” i „Liverpool wygrywa Handicap (-2)”. Jeśli Liverpool wygra różnicą dokładnie dwóch bramek, to połowa zakładu jest wygrana – handicap (-1.5) – a połowa jest zwracana na konto – handicap (-2). Jeśli Liverpool wygra różnicą trzech lub więcej bramek, to cały zakład jest wygrany.

Istnieje kilka opcji handicapów, z których każda jest wykorzystywana w specyficznych przypadkach i każda jest podkreślona przez swoją taktykę. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w dziale Szkoła Obstawiania.

Autor
Milosz Wasiak
Pasjonat sportu oraz obstawiania. Interesuje się głównie piłką nożną, sportami walki oraz CS:GO. W artykułach staram się przekazać najważniejsze informacje w prosty do zrozumienia sposób.
Ocena artykułu
4/5
1 głos
FAQ. Często zadawane pytania
  • Obstawianie z europejskim handicapem oznacza, że drużyna rozpoczyna mecz z pewną przewagą lub stratą.

  • Handicap azjatycki to system zakładów, który ma na celu wyrównanie szans między drużynami poprzez dodanie przewagi do wyników przed rozpoczęciem meczu.

  • Obstawianie z tym rodzajem handicapu +1 / -1 w praktyce oznacza, że wybrany przez nas zespół rozpoczyna spotkanie z przewagą jednego gola lub na odwrót.

  • W handicapie azjatyckim drużynom przypisywane są wartości dodatnie (+) lub ujemne (-). Handicap azjatycki -1,5 oznacza, że wybrana drużyna musi wygrać dwoma bramkami lub więcej, aby zakład był wygrany.