Bonus powitalny do 1400 PLN
Otrzymać

Handicap azjatycki w obstawianiu

Handicap azjatycki, zakladybukmacherskie

Współcześni bukmacherzy oferują wiele różnych opcji zakładów, ale jedną z nich jest tzw. azjatycki totals. I pomimo tego, że w przeszłości obstawiający byli raczej ostrożni i niezdecydowani w stosunku do tego rynku, dziś zyskuje on coraz większą popularność. Jak to często bywa, zasady i specyfikacje Asian Total mogą na początku wydawać się skomplikowane, ale po bliższym przyjrzeniu się wszystko staje się jasne i proste.

Na początek zacznijmy od zdefiniowania, czym jest „Total”. Total” w świecie zakładów to całkowita suma czegokolwiek – czy jest to suma kar, suma fauli, suma rzutów rożnych w piłce nożnej i oczywiście suma bramek. Zawsze istnieją dwa warianty „Total”: „Total Over” (TB) i „Total Under” (TM), którym towarzyszy wskaźnik liczbowy, który może być różny (1.5, 2.5, 3.5 itd.). Europejski Total jest bardziej tradycyjny, ponieważ zakład albo wygrywa albo przegrywa i nie ma możliwości zwrotu pieniędzy.

Na przykład, stawiając na „Suma powyżej 3.5” na mecz hokejowy, wygrasz, jeśli drużyny strzelą przynajmniej cztery gole – ponieważ cztery jest pierwszą liczbą całkowitą większą niż 3.5. Jeśli postawisz na „Total under 3.5”, wygrasz, jeśli drużyny zdobędą nie więcej niż trzy krążki – trzy jest pierwszą liczbą całkowitą mniejszą niż 3.5.

Azjatycki Total różni się zasadniczo od europejskiego, jeśli chodzi o wskaźnik liczbowy, a zakład jest również obliczany w inny sposób. W azjatyckim totalu, wskaźnik kończy się na .25 i .75 lub jest ogólnie oznaczany jako suma dwóch zakładów (0.5 i 1.0). Poniższe przykłady dotyczą wszystkich wyników, ponieważ azjatycki Total jest najbardziej popularny w przypadku całkowitej liczby strzelonych bramek.

Europejski Total może być określany jako regularny, połówkowy lub prosty, podczas gdy Azjatycki Total może być określany jako ćwiartkowy, w szczególności ze względu na fakt, że wskaźnik jest o jedną czwartą większy lub mniejszy od liczby całkowitej.  Jest to więc tak:  „Suma strzelonych bramek jest większa niż 2,25”. Niektórzy bukmacherzy stosują prostszy zapis „Suma strzelonych bramek jest większa niż 2.0;2.5”.

Ale co to oznacza dla obstawiającego? Oznacza to, że jego zakład jest automatycznie dzielony na dwie części, z których jedna połowa jest postawiona na „Sumę bramek powyżej 2”, a druga na „Sumę bramek powyżej 2.5”.

W tym przypadku obstawiający wygra, jeśli drużyny strzelą co najmniej trzy bramki. Jednakże w azjatyckim totalu istnieją trzy możliwe wyniki zdarzenia, w przeciwieństwie do tradycyjnego „Total over 2.5”, gdzie są tylko dwa możliwe wyniki. Te trzy wyniki to:

Padną co najmniej trzy bramki – zakład jest wygrany;

Zdobyte zostaną dokładnie dwie bramki. Tutaj połowa zakładu jest przegrana (połowa postawiona na „Total over 2.5”, a pozostała połowa (połowa postawiona na „Total over 2” jest zwracana);

nie zostanie strzelona żadna bramka lub zostanie strzelona jedna – zakład jest przegrany.

Podobne scenariusze będą miały miejsce w przypadku zakładu „Azjatycki Total over 2.75”, w którym są dwa zakłady – „Total over 2.5” i „Total over 3”. Zakład ten wygrywa, jeśli strzelone zostaną przynajmniej cztery bramki, połowa jest zwracana, jeśli strzelone zostaną trzy bramki i przegrywa, jeśli strzelone zostaną dwie lub mniej bramek.

W podobny sposób działa zakład „Azjatycki suma mniejsza”. Na przykład, zakład na „Suma mniejsza niż 3.75” oznacza postawienie dwóch zakładów – „Suma mniejsza niż 4” i „Suma mniejsza niż 3.5”. Zakład wygrywa, jeśli strzelone zostaną maksymalnie trzy bramki, połowa jest zwracana, jeśli strzelone zostaną cztery bramki i przegrywa, jeśli strzelonych zostanie pięć lub więcej bramek.

Podstawową zaletą azjatyckiego totala jest to, że zawiera on wyższe kursy w porównaniu do zwykłego totala, a Ty ryzykujesz tylko połowę swojego zakładu. Jest to główny powód, dla którego zakład ten jest tak popularny wśród kibiców.

Autor
Milosz Wasiak
Pasjonat sportu oraz obstawiania. Interesuje się głównie piłką nożną, sportami walki oraz CS:GO. W artykułach staram się przekazać najważniejsze informacje w prosty do zrozumienia sposób.
Ocena artykułu
5/5
1 głos
FAQ. Często zadawane pytania