Bonus powitalny do 1400 PLN
Otrzymać

Zakłady bukmacherskie – rodzaje i strategie 2024

Hazard we wszystkich jego formach, a zwłaszcza jako zakłady bukmacherskie, ma głębokie korzenie w polskiej kulturze. Dość swobodny stosunek rządu do hazardu w latach 80. i 90. pozostawił branżę nieuregulowaną. W międzyczasie polski rynek hazardowy rozkwitł i przekroczył 1 miliard euro przychodów rocznie podczas, gdy lokalni operatorzy stanowili tylko 9% tego rynku. W 2009 roku urzędnicy przyjęli pierwszą ustawę o grach hazardowych. Starając się uregulować zakłady online, polskie władze nałożyły jednak tym samym wysokie opodatkowanie na licencjonowanych operatorów, a w konsekwencji na graczy.

 

W związku z tym wielu graczy zaczęło odwracać się od lokalnych stron bukmacherskich w Polsce i wybierać dużych międzynarodowych bukmacherów, którzy powszechnie akceptowali użytkowników z Polski. Nikt nie może winić kogoś za takie podejście, aczkolwiek z biegiem czasu takie praktyki również zostały ograniczone przez określenie konkretnych przepisów i oficjalne licencje na działalność bukmacherską w Polsce. To oznacza, że bezpieczniej jest skupić się na odpowiednich strategiach zakładów sportowych oraz odpowiednich rodzajach zakładów, niż na ryzykowaniu pieniędzy u nielegalnych bukmacherów. Zacznijmy więc po krótce od podstaw wyjaśniając co, gdzie i jak.

 

Czym są zakłady sportowe?

Zakłady sportowe to forma hazardu, która polega na zakładaniu się z bukmacherem o wynik wydarzenia sportowego lub też o inne oferowane przez bukmachera zdarzenia. Podstawowym celem zakładów sportowych jest wygranie pieniędzy. Z wyjątkiem niektórych zakładów typu spread betting i kilku innych przykładów, zakład będzie miał dwa możliwe wyniki. Albo wygrywasz zysk w oparciu o kursy bukmachera, albo przegrywasz zakład i tracisz pieniądze. Proste prawda?

Zakłady bukmacherskie obejmują oczywiście zakłady na sporty takie jak piłka nożna, czy tenis, ale również na zakłady rozrywkowe, takie jak zwycięzca tańca z gwiazdami, czy zakłady finansowe, jak na przykład zmiany stóp procentowych. Zakłady sportowe mogą dotyczyć wyników spotkań lub turniejów albo wydarzeń, które mają miejsce w trakcie spotkania. Na przykład w meczu piłki nożnej pomiędzy Legią Warszawa a Śląskiem Wrocław niektóre możliwe zakłady to: Śląsk pokona Legię, Śląsk wygra 2-1, Śląsk wygra jedną bramką, Legia będzie prowadził do przerwy, czy też np. zakład o to, że konkretny zawodnik strzeli bramkę. To tylko przykłady, ale rysuje to pewien obraz.

Bukmacher, czyli kto?

Firmę świadczącą usługi w zakresie zakładów sportowych można nazwać bukmacherem, lub agencją bukmacherską. To usługa oferująca „rynek zakładów wzajemnych”, na którym ustalane są kursy na poszczególne wydarzenia. Klienta, który obstawia zakłady na tym rynku możemy nazwać typerem, graczem, obstawiającym zdarzenia itp.

Jedną z różnic między zakładami sportowymi a hazardem w kasynie jest to, że w przypadku zakładów sportowych prawdopodobieństwo wygranej nie jest znane – są one jedynie szacunkowe. W przeciwieństwie do gry kasynowej, w której przewaga kasyna jest znana z całą pewnością, zakłady sportowe nagradzają cierpliwość i odpowiednie strategie, ponieważ bukmacherzy tylko zgadują prawdopodobieństwo każdego możliwego wyniku. Podczas gdy bukmacherzy zapewniają średnie kursy, doświadczony gracz może znaleźć idealne dla siebie rozwiązania i wykorzystać niektóre słabości bukmachera.

 

Czy zakłady bukmacherskie są legalne?

Zakłady bukmacherskie online w Polsce przeszły różne etapy i przez wiele lat rynek był uważany za szarą strefę z dużą ilością bukmacherów z zagranicy, jednocześnie bezproblemowo akceptujących polskich graczy. Ten stan drastycznie zmienił się w 2009 roku, kiedy rząd zdecydował się uregulować hazard pierwszą ustawą o grach hazardowych. Prawo zakazało wszelkich form hazardu online, z wyjątkiem zakładów sportowych, i od tego czasu żaden gracz nie może legalnie uczestniczyć w jakiejkolwiek formie hazardu, która nie podlega przepisom prawa.

Rząd ustanowił proces licencjonowania nowych polskich bukmacherów po przegłosowaniu dwóch zmian w prawie w 2011 i 2016 roku. Aby ubiegać się o licencję, każdy operator musi być zarejestrowany jako firma w naszym kraju, korzystać z polskiej domeny i wpłacić zabezpieczenie finansowe o wartości 480 000 zł oraz opłatę 403 000 zł. Ponadto obowiązuje 12% stawka podatku. Jednocześnie każdy gracz, który gra u legalnego bukmachera, podlega opodatkowaniu 10% podatkiem od wygranych przekraczających 2280 zł. Nowe przepisy zmusiły w 2017 roku do wycofania się z rynku wielu największych serwisów bukmacherskich, które kiedyś przyjmowały polskich graczy; powołując się na to, że opłacalne działanie jest prawie niemożliwe. Obecnie 19 polskich serwisów bukmacherskich uzyskało krajową licencję od Ministerstwa Finansów, lecz ta liczba stale rośnie.

 

Rodzaje zakładów sportowych

Zakłady sportowe to jedno z najpopularniejszych hobby zarówno na świecie, jak i w Polsce. Obstawianie wydarzeń sportowych to świetna zabawa, która także może przynosić dodatkowe zyski, ale tylko wtedy, jeśli jesteś wystarczająco doświadczony i wiesz, co robisz.

Wraz z rozwojem nowych technologii oraz Internetu gracze mają wręcz na wyciągnięcie ręki informacje, które mogą znacznie zwiększyć ich szanse na przewidzenie wyniku wydarzenia sportowego. Dzisiejszy dostęp do Internetu daje nam wgląd w dane statystyczne dowolnej drużyny sportowej lub indywidualnego gracza.

 

Najlepsze strategie bukmacherskie

Poniżej przedstawimy kilka strategii często stosowanych podczas gier bukmacherskich przez najbardziej doświadczonych graczy. Oczywiście nie jest powiedziane, że działają one w 100%, ale warto zapoznać się z podstawami, by wiedzieć od czego potem zacząć podróż mistrza w zakładach bukmacherskich.

Back & Lay

Ten system można opisać naprawdę na kilka różnych sposobów, ale postaramy się przybliżyć go jak najprościej. Strategia bukmacherska zawsze działa najlepiej, jeśli możemy znaleźć w ofercie zakład o największej dla nas wartości. Spójrzmy na mecz pomiędzy Legią Warszawa a Śląskiem Wrocław. Załóżmy, że postawiłeś zakład Lay po kursie 4,5 na remis. Skorzystasz, jeśli wydarzy się to, co przewidujesz, czyli Legia Warszawa wyjdzie na prowadzenie i wygra mecz.

Drugim krokiem jest postawienie zakładu zwrotnego (tzw. Back) na sam remis tak, aby zabezpieczyć swój pierwotny zakład. Kursy oferowane przez bukmacherów na remis zostaną zwiększone, gdy tylko Legia zdobędzie pierwszego gola, więc o ile postawiłeś zakład Lay na 100 zł po kursie 4,00, a kurs na remis u bukmachera wzrośnie do 6,00 po zdobyciu gola, możesz zapewnić sobie zysk 30 zł w przypadku remisu lub 35 zł, jeśli któraś z drużyn wygra, obstawiając ten zakład za 65 zł.

Nawet jeśli korzyść będzie niewielka, zostanie zrealizowana bez względu na wynik meczu, więc nie stracisz pieniędzy. To rodzaj zakładów arbitrażowych, gdzie godzisz się na pewien kompromis minimalizując ryzyko przegranej. Oczywiście takiego scenariusza nie można zagwarantować przed meczem. Ze względu na brak gola kursy bukmachera na remis mogą nie wzrosnąć ani trochę, a prawdopodobieństwo remisu będzie się zmniejszać wraz z postępem gry.

Value Bet

Praktyka znajdowania zakładów po najlepszych kursach daje przewagę nad bukmacherem. Jeśli w rzeczywistości istnieje znacznie większa szansa na wystąpienie danego scenariusza niż według tego, co pokazują kursy bukmachera – znalazłeś  zakład „Value”.

Załóżmy, że bukmacher zaoferował kurs 2,50 na zwycięstwo Śląska Wrocław na stadionie we Wrocławiu. Zakładane prawdopodobieństwo wystąpienia tego wydarzenia wynosi 100/2,50-40. Innymi słowy, bukmacher twierdzi, że Śląsk ma 40% szans na wygranie meczu. Jeśli szanse na wygraną Śląska wynoszą 45% zyskujesz przewagę, ponieważ w teorii kursy powinny wynosić 100/45, czyli 2,22.

Jeśli konsekwentnie obstawiasz takie zdarzenia po kursie 2,50, podczas gdy kurs rzeczywisty powinien wynosić 2,22, w dłuższej perspektywie osiągasz zysk. Łatwiej powiedzieć niż zrobić, więc aby naprawdę znaleźć Value Bet, musisz zrozumieć wartość oczekiwaną.

System Martingale

System zakładów Martingale istnieje co najmniej od XVIII wieku. Legenda głosi, że system Martingale został nazwany na cześć Johna Henry'ego Martindale'a, właściciela kasyna w Londynie, który rzekomo używał tej strategii w XVIII wieku. Dokładna pisownia jego nazwiska najwyraźniej zaginęła w tłumaczeniu przez lata, gdy Martindale stał się Martingale.

Jednym z powodów, dla których strategia obstawiania Martingale jest tak popularna, jest to, że wydaje się być pewną wygraną. Używając podstawowej logiki, system odniósłby sukces w prawie 100% przypadków. Dlaczego tak nie jest do końca? Ponieważ witryny bukmacherskie i kasyna działają na bazie pewnych regulacji i limitów. Podobnie konta graczy na ich platformach. Rzeczy takie jak limity zakładów, ograniczone bankrolle, regulacje zakładów i tzw. błąd hazardzisty mają na tę metodę znaczący wpływ, który to może powstrzymać długoterminowy sukces systemu Martingale.

Jest to tak prosty system obstawiania, że ​​większość typerów prawdopodobnie w pewnym momencie sama wpadła na taki pomysł. Oto teoria:

System zakładów Martingale oznacza podwojenie przegranych zakładów, aż do wygranej. Tak więc, jeśli postawisz 10 PLN na swój pierwszy zakład i wygrasz, odkładasz te 10 PLN na bok i stawiasz kolejne 10 PLN. Jeśli przegrasz ten pierwszy zakład za 10 PLN, obstawisz 20 PLN na następny zakład. Jeśli to przegrany, postawisz 40 PLN na następny zakład i tak dalej i tak dalej, aż teoretycznie odzyskasz wszystkie swoje straty, zachowując początkowe 10 PLN zysku.

Następnie zaczynasz od kolejnego oryginalnego zakładu 10 PLN i powtarzasz proces, zachowując wszystkie wygrane 10 PLN podwajając stawki tylko po przegranych.

Brzmi za prosto? Jedna sprawa – kiedy przegrasz pierwsze trzy zakłady, myślisz sobie, że raczej nie przegrasz czwartego z rzędu. To jest właśnie znane jako błąd hazardzisty. To niepowodzenie w rozpoznaniu każdego zakładu jako indywidualnego wydarzenia, niezależnie od tego, które go poprzedza. Jeśli postawisz na czarne w ruletce i przegrasz trzy razy z rzędu, nic się nie zmieni, gdy postawisz na czarne po raz czwarty. Szanse, że kulka zatrzyma się na czarnych dalej wynosi 47,4%. To tylko jeden z powodów, dla których system Martingale – choć z pewnością w niektórych przypadkach jest zwycięską strategią dla osób z pozornie nieskończonym bankrollem – nie zawsze daje się zastosować w prawdziwym świecie dla stałego zysku.

System 1–3–2–6

System zakładów 1-3-2-6 nie jest tak trudny, jak się wydaje; w przeciwieństwie do innych strategii obstawiania, nie ma tu żadnych ciężkich obliczeń. Za każdym razem, gdy wygrywasz, zwiększasz swoją następną stawkę. Zwycięska passa za pomocą systemu zakładów 1-3-2-6 może przynieść Ci znaczny zysk.

Co prawda system obstawiania 1-3-2-6 jest popularny wśród graczy kasynowych, ale da się go też zastosować przy zakładach sportowych.

System Surebet

Surebety to zakłady, które gwarantują zysk niezależnie od wyniku danego meczu. Podstawowym założeniem tego podejścia jest obstawianie wszystkich możliwych wyników (np. 1, X i 2 w przypadku wydarzeń trójstronnych lub 1, 2 w przypadku wydarzeń dwustronnych). Surebety opierają się na różnicach kursów różnych bukmacherów na dany zakład. Obstawiamy dane wydarzenie u bukmachera z najlepszymi kursami. W większości przypadków możesz zarobić 1-5 procent w jednej grze, ale są też pewne surebety, które mogą zbliżyć się do 10% zysku. To dość powolna metoda, ale z pewnością jedna z bezpieczniejszych.

 

Jak obstawiać zakłady sportowe

Zakłady sportowe wymagają wielu doskonałych cech charakteru, takich jak cierpliwość i umiar. W przypadku  braku opanowania możemy być zachwyceni wygraniem pierwszych zakładów bukmacherskich, a potem szybko stracić te pieniądze. Po przegranej możemy zacząć grać na większe sumy, co może przerodzić się w uzależnienie. Niemniej jednak obstawianie wydarzeń sportowych jest dziś dość proste, ponieważ każdy z nas może po prostu zarejestrować się u bukmachera internetowego i rozpocząć przygodę z zakładami sportowymi.

Piłka nożna – Jak stawiać?

Piłka nożna oprócz tego, że najpopularniejsza wśród polskich typerów jest po prostu jednym z najłatwiejszych sportów, na które można postawić i wygrać pieniądze.

Jeśli wiesz coś o tej dyscyplinie sportu plus nie stawiasz na oślep to zakłady na piłkę nożną dają aż 80% szans na prawidłowe trafienie wyniku. Sport jest tak popularny, że na palcach jednej ręki można często policzyć najlepsze drużyny największych lig światowych i to robiąc to z pamięci. Teoretycznie największą szansę na wygranie zakładu masz stawiając na lepszą drużynę podczas, gdy jest ona gospodarzem w meczu, ale oczywiście jest to bardzo duży skrót.

Podczas obstawiania online dostępne są szczegółowe statystyki wszystkich lig, drużyn oraz ich wygrane, przegrane i wzajemne stawki. Jeśli obstawiasz ligi, takie jak seria A, Premier League, Ligue 1, Bundesliga i inne, zawsze patrz na pozycje w tabelach, wyniki ostatnich trzech meczów, kontuzje graczy oraz inne problemy występujące w drużynie.

Koszykówka – Jak stawiać?

Nie musisz dużo wiedzieć o koszykówce, aby łatwo odgadnąć zwycięzcę danego spotkania. Niektóre z najłatwiejszych lig bukmacherskich do obstawiania i wygrywania to NBA, FIBA, Euroliga, ABA League, ACB League i tak dalej. Nie masz zbyt wielu opcji do stawiania podczas gry na żywo, ale jeśli postawisz na całe spotkanie, szanse na remis są raczej niewielkie, więc masz możliwość postawienia na gospodarza lub gościa. Kursy na faworyta wahają się od 1,20 do nawet 2,20.

Hokej – Jak stawiać?

Hokej to jeden z najłatwiejszych sportów do obstawiania. Ligi takie jak NHL, CHL, rosyjska Superliga to ligi, na które zalecamy obstawiać. Kursy na zakłady na hokej są z reguły wysokie i wahają się od 1,80 do 3,32, jeśli postawisz na faworyta meczu.

Zanim wpłacisz pieniądze na swoje pary drużyn, przejrzyj statystyki każdego meczu, który obstawiasz. Spójrz na historyczne spotkania i wyniki. Sprawdź skład drużyny i czy np. nie brakuje jakichś kluczowych graczy.

 

Popularne kupony bukmacherskie

Jeśli jesteś w branży zakładów sportowych od niedawna, prawdopodobnie nie znasz jeszcze szerokiej gamy zakładów, które bukmacherzy online oferują podczas obstawiania spotkań twoich ulubionych drużyn. Chociaż istnieje wiele rodzajów zakładów online, niektóre z nich są bardziej złożone niż inne, możesz szybko je zrozumieć, po prostu czytając nasze instrukcje. Oto 4 najpopularniejsze kupony zakładów sportowych, które zostały w skrócie wyjaśnione, abyś wiedział, który zakład postawić oraz kiedy i jak uzyskać największą wartość za pieniądze, za które grasz.

Kupon pojedynczy

Ze wszystkich rodzajów zakładów najprostszym i najbardziej powszechnym jest zakład pojedynczy. Kiedy obstawiasz taki kupon, stawiasz na zwycięstwo jednej z dwóch drużyn, a na kuponie znajduje się tylko jedno wydarzenie.

Na przykład, jeśli chcesz, aby w meczu Legia Warszawa - Śląsk Wrocław odbywającym się w Warszawie wygrała Legia, stawiasz 1 (na gospodarza). Jeśli Legia wygra, to Twój kupon wszedł i wygrywasz obliczoną po oferowanym kursie kwotę. Jeśli będzie remis (X) lub wygra Śląsk Wrocław (2), Twój kupon jest rozliczony, jako przegrany i tracisz pieniądze.

Kupon akumulowany AKO

Kupon AKO to zakład na wiele wydarzeń. Aby kupon AKO był wygrany, każdy zakład, który zawarłeś na swoim kuponie musi być rozliczony, jako wygrany. Tylko tak Twój zakład może zostać spieniężony. Załóżmy, że na kuponie zawarłeś 3 różne spotkania. Nawet jeśli dwa z nich wytypujesz poprawnie, ale trzecie będzie postawione błędnie – cały kupon przegrywa.

Po co więc tworzyć kupon kombinowany? Ponieważ jeśli uda Ci się dobrze wytypować wszystkie zdarzenia, które wrzuciłeś na kupon, to ostateczny kurs kuponu jest wynikiem mnożenia wszystkich kursów ze zdarzeń, które obstawiasz. To zdecydowanie atrakcyjna zachęta, gdyż z niewielkim pieniędzy, ale stawiając wiele spotkań na jednym kuponie można wygrać naprawdę duże kwoty.

Zakłady przedmeczowe

Są to zakłady postawione na wydarzenie przed jego rozpoczęciem. Na przykład Legia Warszawa może grać z Wisłą Kraków w sobotę i możesz postawić zakład na zwycięstwo Legii już w piątek przed meczem lub rano w dniu meczu, ale wciąż przed rozpoczęciem zdarzenia.

Jedną z zalet obstawiania zakładów przedmeczowych jest to, że kursy są mniej podatne na wahania. Oczywiście kursy przedmeczowe mogą się zmienić. Na przykład, jeśli kluczowy gracz dozna kontuzji przed rozpoczęciem gry lub nowy gracz zostanie wrzucony do składu na ostatnią chwilę, taka drużyna może mieć większe lub gorsze szanse na wygraną, co może spowodować zmianę kursów przez bukmachera.

Zakład LIVE

Zakład LIVE, czyli na żywo to zakład postawiony już po rozpoczęciu gry. To, co sprawia, że zakłady na żywo są atrakcyjne, to fakt, że kursy zmieniają się w zależności od tego, co dzieje się na przykład na boisku. Oprócz możliwości obstawiania tradycyjnych zakładów, takich jak 1x2, możesz również postawić na bardziej szczegółowe zdarzenia, takie jak wynik kolejnego rzutu wolnego, albo kontuzje graczy. Takie typy kuponów polecamy jedynie graczom, którzy faktycznie znają się na dyscyplinie sportu, którą obstawiają oraz śledzą dane spotkanie, samodzielnie wyciągając wnioski z tego, co aktualnie ma miejsce i przewidując tego ewentualne skutki.

 

Typy zakładów sportowych

Opracowaliśmy tę część naszego artykułu dla tych z Was, którzy chcą poznać różne rodzaje zakładów sportowych. Wszystko po to, aby pomóc graczom na wszystkich poziomach zaawansowania zebrać całą potrzebną im wiedzę na ten temat. Kiedy skończysz czytać poniższy przewodnik po różnych formach zakładów, będziesz dobrze rozumieć, jakie są Twoje opcje obstawiania i jak działają różne typy zakładów sportowych. Naszym celem jest wyjaśnienie wszystkich popularnych rodzajów zakładów sportowych.

Zakład 1X2 lub 12

Zakłady na wygraną 1x2 to najbardziej podstawowy typ zakładu sportowego ze wszystkich dostępnych w ofertach bukmacherów. Możesz spotkać się też z zapisem 102, gdzie zamiast literki X, do określenia remisu używa się właśnie cyfry 0. W przypadku tego zakładu po prostu decydujesz, kto Twoim zdaniem wygra mecz lub, czy będzie miał miejsce remis. To skrócony zapis dla kursów spotkań z trzema możliwymi wynikami, gdzie:

1 – wygrana gospodarza spotkania

X (lub 0) – remis

2 – wygrana gości

Przykład - jeśli obstawiasz mecz Legii ze Śląskiem odbywający się w Warszawie, to stawiając „1” typujesz zwycięstwo gospodarza (Legii Warszawy), a „2” zwycięstwo gości „Śląska Wrocław”. Stawiając X, typujesz remis w spotkaniu. A co, jeśli uważasz, że albo ktoś wygra, albo będzie remis? Czeka na Ciebie podwójna szansa.

Podwójna szansa

To zakład, który oferuje Ci jeden dodatkowy wybór wyniku danego spotkania. Możesz spotkać się z taką nazwą, jak zakład z podpórką. Wygląda to tak, że możesz postawić na 2 wyniki na raz, w jednym zdarzeniu na kuponie. Oczywiście kursy będą niższe niż na zakład typu 1x2, ale zmniejszasz ryzyko przegranej. I tak na przykład:

1X – wygrana gospodarza lub remis

X2 – wygrana gości lub remis

Przykład – jeśli obstawisz ten sam mecz Legii ze Śląskiem, jako 1X to postawisz w jednym zdarzeniu na zwycięstwo Legii, lub na remis. Stawiając X2, typujesz remis lub zwycięstwo gości. W przypadku, gdy bukmacher nie oferuje oferty zakładów z podpórką możesz teoretycznie postawić dwa zdarzenia z tego samego spotkania na dwóch różnych kuponach pojedynczych i w ten sposób zabezpieczyć się przed przegraną w razie remisu.

Zakłady typu Under/Over (U/O)

Zakłady Powyżej/Poniżej to zakłady, które dają Ci na przykład możliwość postawienia zakładu rozliczanego na podstawie łącznej liczby bramek strzelonych podczas meczu piłki nożnej. Nie obstawiasz tutaj zwycięzcy, ale zwyczajnie liczbę goli. Nie interesuje Cię kto wygra, a kto przegra. Po prostu korzystasz z tego, gdy spodziewasz się jakiejś liczby goli w danym spotkaniu.

Przykład – obstawiasz mecz pomiędzy Wisłą Kraków i Arką Gdynia wrzucając na kupon zakład +2,5. Postawienie zakładu na Powyżej (+) oznacza, że w meczu muszą paść przynajmniej 3 bramki. Jeśli mecz zakończy się np. wynikiem 3:0 – wygrywasz zakład. Jeśli 2:1 – również wygrywasz. Jeśli natomiast 2:0, to suma goli jest poniżej 2,5, więc kupon zostanie rozliczony, jako przegrany. Tak samo sytuacja wygląda z postawienie zakładu Poniżej, gdzie możesz np. postawić zakład -2,5. Wtedy każdy wynik, który sumarycznie daje maksymalnie 2 gole w meczy oznacza dla Ciebie wygraną. Trzy gole to Twoja przegrana.

Handicap europejski (EH) + Handicap azjatycki (AH)

W dużym skrócie handicap to ilość bramek/punktów dodawanych danej drużynie jeszcze przed rozpoczęciem spotkania, na podstawie których potem rozliczany jest ostateczny wynik zakładu. Spójrzmy na przykład, jak zakłady z handicapem europejskim działają w praktyce.

Gdyby Anglia grała z Polską, to w teorii byliby oni faworytami do wygrania meczu. Tak mógłby wyglądać Handicap Europejski z trzema wynikami:

Anglia (-1): 1,30

Remis (-1): 4,00

Polska (+1): 5.50

Na tym przykładzie Anglia musi wygrać dwoma lub więcej golami, aby zakład 1 z handicapem wszedł jako wygrany. Jeśli Polska wygra lub zremisuje, to Polska +1 jest wygranym zakładem.

Zakład na remis -1 byłby zwycięski, gdyby Anglia wygrała mecz przewagą jednego gola – i to właśnie ta liczba odróżnia EH od zakładów z handicapem azjatyckim.

Jaka jest różnica między zakładami z handicapem azjatyckim i europejskim?

Bardzo prostym sposobem na pokazanie różnicy między zakładami z handicapem europejskim i azjatyckim jest to, że rynki europejskie oferują opcję remisu.

Oto jak może wyglądać rynek handicapów azjatyckich:

Anglia (-1) 1,3

Polska (+1) 5,5

W tym przykładzie, jeśli Anglia wygra jednym golem, żaden zakład nie będzie zwycięski, więc Twoja stawka zostanie zwrócona, a zakład zostanie po prostu anulowany. W rezultacie handicapy azjatyckie są często podawane w postaci połówkowych bramek, aby wyeliminować remis, w przeciwieństwie do handicapów europejskich, które działają na całe bramki.

Istnieją również inne odmiany handicapu azjatyckiego. Na przykład możesz natknąć się na opcję z handicapami ćwierć piłki, pół piłki i całej piłki. Ocena rynków zależy od gracza, chociaż wybór może sprowadzać się do kwestii osobistych preferencji

Handicap azjatycki wyrównuje szanse obu drużyn na kursy parzyste, więc prawdopodobieństwo wygranej każdego zakładu jest bliższe 50%. Odbywa się to poprzez nałożenie handicapu na wygraną lub przegraną drużynę poprzez „dodawanie do” lub „odejmowanie” ich ostatecznych bramek. Duża różnica polega na tym, że możesz odzyskać swoją stawkę, jeśli drużyna nie przekroczy lub nie spadnie poniżej Twojego poziomu handicapu.

Jednym z głównych powodów, dla których gracze lubią obstawiać futbol na rynkach z handicapem azjatyckim, jest to, że łatwiej jest pokryć Twoją stawkę. Dzieje się tak, ponieważ remis jest bardzo prawdopodobny, co oznacza, że ​​w grze są trzy realistyczne wyniki. Handicap azjatycki skutecznie chroni Cię w przypadku średniego wyniku.

Zakład 1 Połowa/ Spotkanie

Stawiając na ten typ zakładu typujesz, jaki wynik będzie do przerwy oraz na koniec spotkania. Istnieją różne warianty tego zakładu, więc możesz wybierać spośród bardzo rozbudowanych opcji podczas stawiania takich kuponów. To po trochu zakład kombinowany, więc kursy są często bardzo atrakcyjne, a co za tym idzie wygrane są duże.

Zakład bez remisu – Draw No Bet

Na rynku zakładów opcja „Zakład bez remisu” po prostu eliminuje wynik remisu na rynkach trójstronnych, co oznacza, że obstawiający mogą postawić na wygraną gospodarzy lub gości. Ten zakład jest również znany jako Handicap (0), którego opis możesz znaleźć wyżej. Po opanowaniu zalet i wad opcji „Draw No Bet” ten zakład może okazać się sprytnym sposobem obstawiania.

Autor
Oskar Sozański
Charyzmatyczny Polak i mocno rozbrykany Francuz. Madridista i Raulista od urodzenia, więc sport mam we krwi. Żurnalista dający ludziom radość i prawdziwe informacje. Sportowiec z ambicjami. Absolwent SWPS
Ocena artykułu
4/5
1 głos
FAQ. Często Zadawane Pytania
 • Czy mogę stawiać zakłady sportowe na wiele sportów?

  Oczywiście, że tak. Prawie wszyscy legalni bukmacherzy oferują różne dyscypliny sportowe w swojej ofercie. To, na jaki sport będziesz stawiał zależy jedynie od Twojej wyobraźni, ale pamiętaj, żeby lepiej nie przyjmować strategii stawiania na oślep na zdarzenia ze sportów, o których nic nie wiesz.

 • Jak dużą wiedzę muszę mieć, zanim zdecyduję się obstawiać zakłady?

  Zalecamy wyjść z założenia, żeby znać przynajmniej podstawy sportu, który postanowisz obstawiać. Oprócz tego oczywiście warto zapoznać się z opisanymi w tym artykule taktykami.

 • Jakie zakłady są najbardziej popularne?

  Patrząc na polski rynek bukmacherski, najbardziej popularne u nas jest stawianie na piłkę nożną – zarówno na polską Ekstraklasę, jak i na zagraniczne ligi. Najpopularniejszym typem zakładu jest oczywiście 1×2 na kuponach pojedynczych lub też AKO.

 • Co to są zakłady pojedyncze i kombinowane?

  Opisujemy to bardziej szczegółowo w artykule wyżej, ale w skrócie to różnica pomiędzy kuponem, na którym widnieje tylko jedno zdarzenia, a takim, na którym zakłady są kombinowane spośród kilku zdarzeń.