Obstawianie na wynik w zakładach sportowych

Handicap azjatycki, zakladybukmacherskie

Jedną z pierwszych rzeczy, które przychodzą na myśl, kiedy mówimy o bukmacherach i zakładach, jest przewidywanie zwycięzcy meczu. Nie jest to zaskakujące i uzasadnia fakt, że tak zwane zakłady Outcome są w większości przypadków najpopularniejszymi zakładami, niezależnie od dyscypliny sportu. Co więcej, fakt, że są one bardzo proste i nieskomplikowane, dodatkowo zwiększa ich popularność, zwłaszcza wśród początkujących graczy, którzy próbują na nich obstawiać swoje pierwsze zakłady.

Nie ma wymogu posiadania specjalnej wiedzy lub nauki nowych pojęć i terminów, jeśli chodzi o zakłady na wynik. W większości dyscyplin sportowych, w tym w piłce nożnej, koszykówce i hokeju, istnieją trzy możliwe wyniki, które w zestawieniach bukmacherów prezentowane są w następujący sposób:

1 – wygrana drużyny gospodarzy;

X – remis w regulaminowym czasie gry;

2 – zwycięstwo drużyny gości.

Mecz odbywający się w kraju lub na terytorium danej drużyny nie musi oznaczać, że ta drużyna jest drużyną gospodarzy. Przykładowo, choć finał Mistrzostw Europy w piłce nożnej pomiędzy Anglią a Włochami odbył się na stadionie Wembley w Londynie, to formalnie gospodarzami meczu byli Włosi.

Tak więc w linii bukmacherskiej „1 (3.22) X (2.95) 2 (2.62)” postawienie na pierwszą drużynę o współczynniku 3.22 oznaczało postawienie na zwycięstwo Włoch w regulaminowym czasie gry, natomiast postawienie na drugą drużynę o współczynniku 2.62 oznaczało postawienie na zwycięstwo Anglii w regulaminowym czasie gry.

W niektórych dyscyplinach sportowych, takich jak tenis czy siatkówka, nie ma remisu w rozstrzygnięciu. W takich przypadkach bukmacherzy oferują tylko dwa możliwe wyniki do obstawienia – zwycięstwo gospodarzy lub zwycięstwo gości. W innych sportach, takich jak piłka nożna, remis w regulaminowym czasie gry może doprowadzić do dogrywki i/lub rzutów karnych. W tym przypadku bukmacherzy oferują dwie opcje wyjaśnienia wyniku z różnymi kursami: pierwsza opcja to 1X2, która odnosi się do regulaminowego czasu gry, a druga opcja to 12, która odnosi się do całego meczu (łącznie z dogrywką i/lub karnymi). Kursy w drugiej opcji będą niższe w porównaniu do pierwszego, klasycznego zakładu na wynik.

Należy to wziąć pod uwagę przy obstawianiu zakładów na hokej – jeśli nie ma wskazania innych specyfikacji, zakłady na wynik dotyczą tylko regulaminowego czasu gry. Jeśli chcesz grać bezpiecznie i zmniejszyć ryzyko, zawsze możesz postawić na zwycięzcę całego meczu. Takie zakłady zazwyczaj znajdują się na liście bukmacherów tuż pod klasyczną linią 1X2 i są określane jako „Zwycięstwo końcowe” lub „Zwycięstwo po dogrywce (DW) i krzyku (B)”.

Zobaczmy przykład. Kibic stawia na „ostateczne zwycięstwo CSKA” w meczu KHL pomiędzy CSKA i SKA, ponieważ chce grać raczej bezpiecznie. Mecz kończy się wygraną drużyny z Moskwy 2:0, a więc zakład jest wygrany. Wygrana jest jednak mniejsza, ponieważ kursy na końcowe zwycięstwo (za cały mecz) są zawsze niższe niż kursy na zwycięstwo w regulaminowym czasie gry.

 

Podwójna szansa – czym jest i kiedy na nią stawiać?

Bukmacherzy oferują jeszcze jeden bardzo ciekawy i prosty zakład na wynik – podwójny wynik (lub podwójną szansę). Tutaj masz szansę połączyć dwa zakłady na wynik w regulaminowym czasie meczu. Dostępne są trzy zakłady:

1X – zwycięstwo lub remis drużyny gospodarzy w regulaminowym czasie gry (znany również jako „pierwsza drużyna nie przegra”);

12 – zwycięstwo gospodarzy lub gości w regulaminowym czasie gry, bez remisu;

2X – zwycięstwo lub remis drużyny wyjazdowej w regulaminowym czasie gry (nazywane też „druga drużyna nie przegra”).

Taki przelicznik ma znaczenie, gdy istnieje prawdopodobieństwo, że outsider może odebrać punkty faworytowi, ale poza tym jest rzadko stosowany, ponieważ kursy są niższe – na przykład kurs 1X będzie niższy w porównaniu z kursem na zwycięstwo gospodarzy w regulaminowym czasie gry.

Zobaczmy przykład. Kibic stawia na 2X w meczu o mistrzostwo rosyjskiej ekstraklasy pomiędzy CSKA Moskwa a Uralem, wierząc, że będzie to dość trudny mecz dla CSKA. Mecz kończy się wynikiem 2-2 i zakład jest wygrany, ponieważ 2X oznaczał, że albo Ural powinien wygrać, albo mecz powinien zakończyć się remisem w regulaminowym czasie gry.

 

Wynik na podstawie  liczby rozegranych minut / połowy

Zakłady na wynik nie są ograniczone do całego meczu lub regularnego czasu jego trwania. Mogą to być na przykład zakłady na pierwszą lub drugą połowę, które cieszą się taką samą popularnością, zwłaszcza, że niektóre drużyny są bardziej aktywne i skuteczne w pierwszej połowie, ale w drugiej już nie. Są też drużyny, które zaczynają powoli, z wahaniem, ale z biegiem meczu przyjmują bardziej agresywną taktykę. W takich przypadkach istnieją łatwo dostępne statystyki, z którymi można się zapoznać i przeanalizować przed zawarciem zakładu.

Innym rodzajem zakładów na wynik są te dotyczące konkretnego okresu w meczu. Taki zakład jest określany jako „Wynik pośredni” lub „Wynik na minutę gry”. Często bukmacherzy oferują kilka przedziałów czasowych. Na przykład w piłce nożnej mogą to być: „Od 1. do 15. minuty” lub „Od 75. do 90. minuty”. W tym przypadku należy wytypować zwycięzcę konkretnego, wskazanego segmentu meczu, niezależnie od tego, czy na koniec meczu pojawi się kolejny zwycięzca.

Zobaczmy przykład. Fan Barcelony wie, że jego drużyna jest często nieskuteczna w pierwszej połowie meczu z outsiderami, ale pod koniec drugiej połowy drużyna staje się twardsza i zdobywa zwycięską bramkę. Postawił więc na „Wynik 75-90 minut – W2” w meczu o Mistrzostwo Hiszpanii pomiędzy Eibar a Barceloną i oczekuje, że jego drużyna będzie silniejsza w tym segmencie gry. Mecz zakończył się zwycięstwem Barcelony 0-1, kiedy to Antoine Griezmann strzelił jedyną bramkę w 81. minucie. Zakład został więc wygrany, ponieważ Barcelona wygrała w okresie od 75. do 90. minuty.

 

Co należy wziąć pod uwagę przy obstawianiu wyniku dokładnego

Choć wszystko wydaje się proste – wystarczy przewidzieć wynik meczu, postawić zakład i albo wygrać, albo przegrać, w rzeczywistości jest to bardziej skomplikowane. Bukmacherzy używają zaawansowanych systemów do analizy meczów i dlatego kursy w większości przypadków odpowiadają poszczególnym sytuacjom.

Kursy na faworytów są zazwyczaj dość niskie, ale nie oznacza to gwarancji zwycięstwa. Niektórzy próbują zwiększyć kursy poprzez „ekspresowe” zakłady na faworytów, ale jak już wspomniano wcześniej, czasami zdarzają się niespodziewane wyniki. Na przykład, choć nikt nie spodziewał się, że Czechy pokonają Holandię w finale Mistrzostw Europy 1/8, to ku zaskoczeniu wszystkich drużyna ta tego dokonała.

Jest też druga skrajność, gdzie ciągle próbuje się przewidzieć, który outsider zrobi różnicę i pokona faworyta. Ale gdyby wszystko było takie proste, to bukmacherzy już dawno by zbankrutowali. Trzeba obstawiać zakłady ostrożnie i mądrze, zwłaszcza, że istnieje wiele dostępnych informacji, które można wykorzystać do analizy i odpowiedniego obstawiania zarówno zakładów na wynik, jak i innych rodzajów zakładów.

Autor
Milosz Wasiak
Pasjonat sportu oraz obstawiania. Interesuje się głównie piłką nożną, sportami walki oraz CS:GO. W artykułach staram się przekazać najważniejsze informacje w prosty do zrozumienia sposób.
Ocena artykułu
4/5
1 głos
FAQ. Często zadawane pytania