Jak obstawiać zakłady na hokej: total over

Hokej, Zakladybukmacherskie

Zakłady na totale są bardzo popularne wśród graczy, jednak w każdej dyscyplinie sportu istnieją pewne cechy charakterystyczne. Jednym z takich sportów jest hokej, który w przeciwieństwie do piłki nożnej generuje wyższe sumy. Hokej jest rozgrywany z dużą prędkością, pomaga w tym ograniczony teren, a krążek wystrzeliwany kijem jest znacznie szybszy niż piłka kopana. W związku z tym w meczach hokejowych pada więcej bramek, co bukmacherzy uznają za fakt.

Należy pamiętać, że Totale nie są ograniczone do liczby goli strzelonych w meczu. Istnieje wiele różnych zdarzeń oferowanych przez bukmacherów dla danego meczu – na przykład liczba strzelonych bramek, strzałów na bramkę, minut karnych i tak dalej. Podobnie jak w piłce nożnej, najbardziej popularnym zakładem jest suma strzelonych bramek, tak w hokeju fani i gracze zakładów szczególnie lubią przewidywać liczbę bramek, które padną w jednym meczu.

W hokeju najczęstszym wskaźnikiem sumy jest 4,5 – wyższy niż w piłce nożnej, gdzie wskaźnik ten wynosi 2,5. Wskaźnik 4 lub 5 jest całkiem normalny w tym sporcie. Weźmy na przykład pod uwagę, że na Mistrzostwach Świata w Hokeju na Lodzie w 2021 roku rozegrano 64 mecze i w 33 z nich strzelono pięć lub więcej bramek – to prawie 52% z nich, podczas gdy pozostałe mecze zakończyły się czterema lub mniejszymi bramkami.

Łączny wynik meczu zależy również od ligi. Na przykład National Hockey League (NHL) generuje wyższe liczby niż Continental Hockey League (KHL) z różnych powodów, m.in. dlatego, że boiska w Ameryce Północnej są węższe niż w Rosji (choć tam też następuje proces zwężania), a na małych boiskach jest więcej okazji do zaostrzeń; po drugie, za oceanem często stosuje się filozofię bardziej nastawioną na atak, podczas gdy w KHL trenerzy wielu drużyn – nawet tych z czołówki (nie mówiąc już o tych umiarkowanych) – preferują taktykę wyczekiwania, co wpływa na liczbę zdobywanych bramek.

Tak więc, podczas gdy w KHL wszystkie linie kręcą się wokół sumy 4,5 gola, w NHL wskaźnik ten sięga 5,5. Ale nawet jeśli są to najpopularniejsze totale oferowane przez bukmacherów w hokeju, które znajdują się w najbardziej widocznych miejscach, gracze zawsze mogą znaleźć więcej totali do obstawienia, zwłaszcza jeśli wierzą, że mecz będzie miał bardzo różne wyniki. Należy jednak pamiętać, że w hokeju istnieje rozróżnienie pomiędzy sumą meczu a sumą jego regulaminowego czasu. Powinieneś zawsze zwracać na to uwagę, aby nie było niemiłych niespodzianek po drodze.

Spójrzmy na przykład. CSKA i Avangard spotykają się w meczu KHL. Neutralny kibic stawia na „Total Regular Time Over 4.5”, ponieważ jest przekonany, że w meczu padnie co najmniej pięć bramek. Ostatecznie całkowita liczba goli wynosi pięć, a CSKA wygrywa, ale zakład jest przegrany. Dlaczego? Ponieważ w regulaminowym czasie gry padły cztery bramki, a więc gracz nie wygrał, ponieważ w tym czasie nie padło pięć bramek.

Innym popularnym zakładem w hokeju jest suma minut karnych, co jest jednak nieco bardziej skomplikowane. Podczas gdy w większości przypadków wyniki drużyn mogą być mniej lub bardziej jasne, jeśli chodzi o kary, sytuacja jest dynamiczna i może się szybko zmienić. Zdarzają się prawdziwe przypadki, że mecze pomiędzy rywalami kończą się bez żadnych skreśleń, ale są też takie spotkania pomiędzy drużynami z niższych pozycji, gdzie dochodzi do bardzo dużej liczby starć, bójek i w efekcie do skreśleń.

Spójrzmy na przykład z Mistrzostw Świata i mecz Rosji z Włochami. Obstawiający stawia na „Suma karnych powyżej 16,5” będąc przekonanym, że ze względu na ogromną różnicę drużyn, Włochy nie będą w stanie dotrzymać kroku rywalom i będą dużo faulować. Włosi jednak dają z siebie wszystko i zostają odesłani tylko dwa razy, podczas gdy Rosjanie, nie będąc przygotowani na taki opór, otrzymują osiem kar. W sumie daje to dziesięć kar i 20 karnych minut. Zakład jest wygrany, mimo że mecz przebiegał według innego scenariusza niż zakładający się spodziewał.

Zobaczmy przykład. Gracz obstawia zakład „Power total goals over 1.5” na mecz o Puchar Stanleya pomiędzy Montrealem a Tampą. W tym przypadku gracz nie interesuje się tym, kto strzeli dwie bramki podczas gry w przewadze, ani jaka to będzie dodatkowa gra – 5 do 4, 4 do 3 czy 5 do 3. Mecz kończy się wynikiem 6-3, Tampa Bay Lightning wygrywa, ale tylko jedna została strzelona podczas gry w przewadze. Zakład jest więc przegrany.

Istnieje wiele zakładów na sumy, dwie na cały mecz, na konkretną drużynę, a nawet na konkretnego gracza. Wspólne jest to, że kursy w obu kierunkach mogą być zbliżone lub nawet takie same – na przykład kurs na „Suma mniejsza niż 4,5 gola” może wynosić 1,89, a na „Suma większa niż 4,5 gola” 1,92. W takich przypadkach należy być bardzo ostrożnym i przeprowadzić dokładną analizę, aby dokonać dobrego wyboru.

Autor
Milosz Wasiak
Pasjonat sportu oraz obstawiania. Interesuje się głównie piłką nożną, sportami walki oraz CS:GO. W artykułach staram się przekazać najważniejsze informacje w prosty do zrozumienia sposób.
Ocena artykułu
4/5
1 głos
FAQ. Często zadawane pytania
  • Jak działają zakłady typu Over/Under w hokeju?

    Stawiając zakład 'Under', liczymy na to, że suma bramek w meczu hokejowym będzie niższa niż ta ustalona przez bukmachera. Jeśli liczba goli jest równa lub mniejsza, zakład jest wygrany.

  • Jakie są polecane strategie obstawiania zakładów Over/Under w hokeju?

    Niektórzy obstawiający wykorzystują statystyki bramek strzelonych i straconych przez drużyny hokejowe, analizę stylu gry zaangażowanych drużyn, warunki pogodowe, historię bezpośrednich meczów i inne czynniki do podejmowania decyzji. Ważne jest również, aby wziąć pod uwagę linię ustaloną przez bukmacherów i szukać wartości w oferowanych kursach.

  • Co oznacza rynek Over/Under w hokeju?

    Określenie to odnosi się do przewidywania całkowitej liczby bramek strzelonych w meczu hokejowym. Obstawiający muszą zdecydować, czy liczba bramek będzie powyżej lub poniżej określonej linii ustalonej przez bukmacherów.