Bonus powitalny do 1400 PLN
Otrzymać

Ważne wskazówki, jak efektywnie zarządzać swoim bankrollem

Bankroll, Zakladybukmacherskie

Bankroll (znany również jako 'bank gry’) to całkowita kwota pieniędzy, którą zdecydowałeś się odłożyć na zakłady sportowe. Ta kwota może się zwiększać lub zmniejszać w czasie, czy to dlatego, że jako gracz możesz mieć serię udanych lub nieudanych zakładów, lub dlatego, że możesz zdecydować się na zmianę kwoty poprzez zwiększenie lub zmniejszenie bankrolla. Efektywne zarządzanie bankrollem jest kluczowe, ponieważ może zadecydować o Twoim sukcesie. Dlatego właśnie kompetentne zarządzanie bankrollem jest uważane za klucz do sukcesu dla doświadczonych graczy. Ten artykuł oferuje kilka ważnych wskazówek, które pozwolą uniknąć częstych błędów popełnianych przez początkujących graczy.

Przeglądając internet, można znaleźć wiele historii ludzi, którzy twierdzą, że zarobili duże pieniądze na zakładach sportowych i hazardzie. Takie historie często przykuwają uwagę niedoświadczonych graczy i początkujących, którzy ulegają pokusie, aby ślepo podążać za radami hojnie oferowanymi przez ludzi, którzy twierdzą, że odnieśli sukces. Jednak rzadko kto osiąga sukces powtarzając to, co zrobili inni i jest niezwykle ważne, aby każda rada była krytycznie zbadana i oceniona.

Ważne jest, aby zrozumieć, że żadna metoda ani strategia zarządzania twoim bankrollem nie może zagwarantować, że unikniesz strat. Tak więc, strategia nie może i nie będzie miała wpływu na dokładność Twoich prognoz, ale może pomóc Ci pozostać konsekwentnym w pewnym systemie, uniknąć impulsów, pochopnych i błędnie ocenionych decyzji.

 

Minimalne kwoty zakładów są nieskuteczne

Niedoświadczeni gracze często uważają, że jednym ze sposobów na uniknięcie utraty pieniędzy jest stawianie tylko małych sum. Tak może być, zwłaszcza gdy nie zdecydowałeś się na stosowanie określonej strategii i dlatego obstawianie mniejszej ilości zakładów i bardziej konserwatywnie zapobiega utracie dużej ilości pieniędzy. Ale jest to nieefektywne, gdy już zdecydowałeś się na strategię i wybrałeś sposób gry, ponieważ nie wygeneruje to znaczących wygranych w dłuższej perspektywie.

Bukmacherzy nie są organizacjami charytatywnymi i jest to coś, co należy wyjaśnić wszystkim obstawiającym. Są to przedsiębiorstwa, których głównym celem jest zysk i zazwyczaj mają silny i kompetentny personel analityczny, aby upewnić się, że osiągną swój cel. Oferowane kursy zawierają już to, co nazywa się marżą – i dlatego bukmacherzy zawsze będą mieli zyski. Tak więc, jeśli kiedykolwiek znajdziesz coś, co uważasz za błąd, to z pewnością powinieneś to maksymalnie wykorzystać. Podobnie jak na giełdzie, jeśli ktoś znajdzie akcje po niskiej cenie (po korzystnym kursie) i przewiduje, że będą one rosły wysoko, to kupno ich jest dobrym wyborem.

Procent wygranych doświadczonych graczy rzadko przekracza 50, co oznacza, że prawie połowa zakładów jest przegrana, a więc ponad połowa wygranych netto jest przeznaczona na wyrównanie strat. W takich okolicznościach granie tylko małymi kwotami nie ma sensu, gdyż ostateczny zysk będzie minimalny lub wręcz znikomy.

 

„Kelly Criterion” lub automatyczne zarządzanie bankrollem

John Kelly, amerykański naukowiec, w 1956 roku opracował strategię zakładów finansowych, która dziś znana jest pod nazwą Kelly Strategy lub Kelly Criterion. Jest to wzór matematyczny zawierający kilka zmiennych, w tym tak ważne jak kursy bukmacherów na zdarzenie oraz obliczone przez obstawiającego prawdopodobieństwo, że zdarzenie się spełni. W prostych słowach „kryterium Kelly’ego” mówi, że kwota zakładu powinna być proporcjonalna do przewagi (czyli prawdopodobieństwa wygranej). Zaznajomienie się ze światem zakładów sprawia, że początkujący gracz rozumie, że strategia Kelly’ego jest w rzeczywistości bardzo użyteczną i pomocną formułą. W miarę zdobywania coraz większego doświadczenia, stajesz się bardziej kompetentny w automatycznym zarządzaniu swoim bankrollem, co oznacza, że będziesz w stanie łatwo oszacować procent swojego bankrollu, który powinien być postawiony na zdarzenie, które jest potencjalnie zwycięskie.

Podczas gdy na początku możesz odczuwać stres psychologiczny – ponieważ będziesz zarządzać dużymi kwotami, gdy będziesz w stanie bardziej adekwatnie oszacować ryzyko, nie będzie to już problemem. Gracze, którzy odnieśli sukces twierdzą, że nabycie kompetencji w zakresie analizy i oceny prawdopodobieństwa, czyni ich bardziej pewnymi siebie i mniej uważnymi na problemy takie jak zarządzanie kontem gry.

 

Zachowaj ostrożność wobec opinii innych ludzi

Jak już wspomniano, podstawowym atutem każdego gracza są jego umiejętności analityczne. Nowicjusze i początkujący gracze mogą być jednak narażeni na oszustwa zwłaszcza, że łatwo mogą wpaść w pułapkę słuchania rad i opinii osób, które podają się za ekspertów w dziedzinie zakładów bukmacherskich. Tacy pseudoeksperci pojawiają się coraz częściej w Internecie i próbują „sprzedawać” dostęp do wiedzy w zamian za opłaty. Jednak wartość tej wiedzy jest bardzo wątpliwa i podważalna.

Najważniejszym problemem z tymi fałszywymi ekspertami jest to, że nie ponoszą oni żadnej odpowiedzialności ani zobowiązań. Możesz znaleźć wiele „100% strategii zarządzania bankiem” i innych podobnych materiałów w Internecie, ale wszystko, co oni naprawdę robią, to wyłudzanie pieniędzy od łatwowiernych ludzi i łatwo przekonanych początkujących graczy. W rzeczywistości jest bardzo mało prawdopodobne, że gracze, którzy odnieśli sukces, kiedykolwiek zdradzą swoje sekrety, zwłaszcza w przypadku kwot takich jak 199 rubli.

To samo dotyczy również płatnych wskazówek, które są również szeroko dostępne w sieci. Nie można mieć pewności co do tego, jaka analiza wygenerowała takie wskazówki, na jakiej podstawie tworzone są prognozy, a nawet czy w ogóle była przeprowadzana jakakolwiek analiza. Jeśli eksperci i tipsterzy prowadzą otwarte statystyki na wyspecjalizowanych stronach, dostarczając informacji na temat liczby poprawnych prognoz i poziomu zysku, to w płatnych serwisach albo tego nie ma, albo jest to sfałszowane.

 

Zysk osiąga się poprzez inwestowanie

Podstawową zasadą w świecie finansów jest to, że pieniądze tworzą pieniądze i aby generować zyski, trzeba je inwestować. Ta zasada dotyczy również świata zakładów. Nie oszukując przy tym analityków i mając przynajmniej połowę wygranych zakładów, zyski netto wzrosną dzięki większym inwestycjom.

Łatwo jest wypłacić wygraną natychmiast na konto bankowe, ale taka taktyka raczej nie przyniesie sukcesu na dłuższą metę. Ważne jest, aby pamiętać, że czasami zdarzają się przegrane w zakładach i bank gry może być na czerwono. Aby temu zapobiec, w rezerwie musi znajdować się kwota stanowiąca pewien procent bankrolla. Jeśli część wygranych zostanie przeznaczona na zwiększenie banku gry, to w dłuższej perspektywie będzie to wielokrotnie opłacalne.

Autor
Milosz Wasiak
Pasjonat sportu oraz obstawiania. Interesuje się głównie piłką nożną, sportami walki oraz CS:GO. W artykułach staram się przekazać najważniejsze informacje w prosty do zrozumienia sposób.
Ocena artykułu
5/5
1 głos
FAQ. Często zadawane pytania