Bonus powitalny do 1400 PLN
Otrzymać

Handicap europejski w piłce nożnej

Handicap azjatycki, zakladybukmacherskie

Handicapy odgrywają kluczową rolę na rynku bukmacherskim. Możemy je znaleźć w ofercie każdego bukmachera. Wyróżniamy 2 handicapy – europejski i azjatycki. Wersja europejska jest bardziej popularna ze względu na więcej możliwości zakładów.

Handicap europejski wykorzystywany jest w wielu sportach ale największą popularnością cieszy się w piłce nożnej. Wynika to z największego zainteresowania tym sportem na całym świecie.

 

Czym jest europejski handicap w piłce nożnej?

Handicap europejski jest zakładem 3-drogowym dającym przewagę jednej drużynie oraz utrudniający zadanie drugiej. Handicap ten dzieli się na pozytywny oraz negatywny współczynnik. Przewaga dla danej drużyny przybiera formę liczby niecałkowitej np. +1,+2.

Głównym celem używania handicapu jest wyrównanie szans obydwu drużyn w danym spotkaniu. Jeśli w spotkaniu kursy na zwycięstwo dwóch drużyn znacząco się różnią możemy to zmienić poprzez zakład z handicapem. Umożliwia on urozmaicenie zwykłej ofert na wygraną danej drużyny.

Europejskiego handicapu możemy użyć w 3 różne sposoby:

 • Wygrana faworyta z odjęciem mu wyznaczonej liczby bramek. Utrudni mu to zadanie oraz podwyższy kurs.
 • Zakład na remis po uwzględnieniu handicapu. Do końcowego rezultatu dodajemy underdogowi wyznaczoną liczbę bramek.
 • Wygrana underdoga poprzez dodanie mu wyznaczonej liczby bramek. Spowoduje to zmniejszenie kursu, lecz znacząco zwiększy jego szanse na powodzenie.

 

Przykład użycia europejskiego handicapu

Weźmy pod uwagę mecz Arsenalu z Watfordem. Gospodarze są zdecydowanym faworytem spotkania. Kurs na gości jest bardzo wysoki, lecz ma niskie szanse powodzenia. Możemy to zmienić poprzez użycie handicapu  +1 na wygraną Watfordu. W tym wypadku mecz rozpoczyna się wynikiem 0:1. Aby zakład okazał się wygrany goście nie mogą przegrać tego meczu. W przypadku remisu nasz zakład nadal okazuje się zwycięski, bowiem po uwzględnieniu handicapu Watford wygra.

Jeśli jednak uważamy, że Arsenal bez problemu sobie poradzi z drużyną gości możemy zwiększyć na nich kurs poprzez użycie chociażby handicapu -2. W tym wypadku mecz rozpoczyna się wynikiem 0:2. Aby zakład okazał się wygrany drużyna z Londynu musi wygrać różnicą co najmniej 3 bramek. Każdy inny wynik będzie oznaczał przegranie zakładu.

Do wyznacza handicapu europejskiego można używać różnych liczb. Im będą one większe tym bardziej zmniejszymy różnicę pomiędzy zespołami. Należy pamiętać także o różnicach w kursie jakie przy tym powstają.

 

Jak się przygotować do obstawiania handicapu europejskiego?

Aby skutecznie używać zakładów handicapu europejskiego w piłce nożnej należy się do tego odpowiednio przygotować. Należy przeanalizować ostatnie mecze obydwu drużyn co pozwoli na ocenienie ich aktualnej formy. Oprócz tego warto zwrócić uwagę jakimi kadrami trenerzy dysponują na to spotkanie. Może się okazać, że brakuje kluczowych zawodników co znacząco utrudni wypracowanie odpowiedniej przewagi, na której nam zależy.

Handicap jest bardzo popularnym narzędziem używanym przez typerów. Duża liczba oferowanych zakładów umożliwia wiele opcji do obstawiania. Należy jednak do wszystkiego podchodzić z chłodną głową i umiarem. Racjonalne podejście do zakładów jest kluczem, aby skutecznie obstawiać na dłuższą metę.

 

Jaki bukmacher oferuje zakłady na europejski handicap w piłce nożnej?

Każdy legalny bukmacher w Polsce posiada zakłady na europejski handicap w swojej ofercie. Warto jednak zwrócić uwagę, aby przez przypadek nie wybrać handicapu azjatyckiego. Wyglądają one podobnie, lecz sposób rozstrzygnięcia się różni.

Autor
Milosz Wasiak
Pasjonat sportu oraz obstawiania. Interesuje się głównie piłką nożną, sportami walki oraz CS:GO. W artykułach staram się przekazać najważniejsze informacje w prosty do zrozumienia sposób.
Ocena artykułu
5/5
1 głos
FAQ. Często zadawane pytania
 • Czym jest europejski handicap w piłce nożnej?

  Handicap europejski w piłce nożnej to forma zakładu, w której drużyna otrzymuje przewagę lub stratę bramkową przed rozpoczęciem meczu, w celu wyrównania szans na wygraną między drużynami.

 • Jak działa europejski handicap w piłce nożnej?

  W europejskim handicapie w piłce nożnej faworyt rozpoczyna mecz ze stratą bramki (-), a pechowa drużyna rozpoczyna mecz z przewagą bramki (+). Celem jest przewidzenie końcowego wyniku z uwzględnieniem tej przewagi lub niekorzystnej sytuacji.

 • Jak obliczyć europejski handicap w piłce nożnej?

  Aby obliczyć europejski handicap w piłce nożnej, należy dodać lub odjąć przewagę bramkową od końcowego wyniku meczu. Na przykład, jeśli faworyzowana drużyna wygra 2-0, a handicap wynosi -1, skorygowany wynik wyniesie 1-0.

 • Jakie opcje zakładów są dostępne w europejskim handicapie na piłkę nożną?

  W europejskich zakładach z handicapem na piłkę nożną można postawić na faworyta (-) lub pechowca (+). Jeśli faworyt wygra różnicą większą niż różnica bramek, zakład na faworyta jest wygrany. Jeśli pechowa drużyna wygra, zremisuje lub przegra różnicą mniejszą niż różnica bramek, zakład na pechową drużynę jest zwycięski.