Różnica pomiędzy handicapem a handicapem azjatyckim
Główne założenie handicapu azjatyckiego i normalnego (europejskiego) jest to samo. Ma na celu zmniejszenie różnicy pomiędzy dwoma zespołami poprzez dodanie goli underdogowi albo odjęcie faworytowi. Dzięki temu dana drużyna musi strzelić lub nie stracić konkretnej liczby bramek aby zakład był wygrany.
Pierwszą zauważalną różnicą pomiędzy obydwoma jest na pewno nazwa, jak można się domyślić handicap azjatycki wywodzi się z Azji. Został on opracowany w Indonezji i był znany jako ‘hang cheng betting’. Joe Saumarez Smith przetłumaczył go na język angielski w listopadzie 1998 roku.
Obecnie jest bardzo popularny w społeczności zakładów sportowych. Oprócz różnicy w pochodzeniu handicapy różnią się przede wszystkim możliwością remisu w danym zakładzie – europejski handicap posiada remisy, natomiast azjatycki – nie.
Handicap europejski
Handicap europejski umożliwia obstawienie 3 opcji wyników – wygraną gospodarzy, remis i wygraną gości. Umożliwia to wyrównanie szans słabszej drużyny poprzez dodanie jej danej liczby bramek na początku spotkania.
Charakterystyczną cechą handicapu europejskiego jest dodawanie bramek w postaci liczb całkowitych.
Weźmy przykład z meczu FC Sevilla (faworyt) z Elche CF (underdog) :
- FC Sevilla (-1.0) po kursie 2.35
- Remis: Elche CF (+1.0) po kursie 3.15
- Elche CF (+1.0) po kursie 2.85
W przypadku rozegrania wygranej Sevilli po kursie 2.35 liczymy na to, że zwyciężą różnicą co najmniej 2 bramek. Wygrana 1 bramką, remis albo wygrana Elche będzie oznaczała przegrany kupon.
Gdy zdecydujemy się na obstawienie Remisu z handicapem na początku spotkania dodajemy drużynie Elche 1 bramkę. W związku z tym każda jednobramkowa wygrana Sevilli daje nam wygrany kupon.
Postawienie Elche z handicapem (+1.0) oznacza dodanie tej drużynie 1 bramki na początku spotkania. Dzięki temu każdy wynik, który nie będzie wygraną gospodarzy oznaczać będzie wygrany zakład.
Handicap azjatycki
W odróżnieniu od handicapu europejskiego w azjanie oprócz używania liczb całkowitych możemy również spotkać połówki lub ćwiartki.
Stosowanie liczb całkowitych w handicapie azjatyckim zwiększa margines błędu poprzez możliwość zwrotu stawki. Działa to w ten sposób, że jeśli postawimy handicap -1.0 na faworyta to w przypadku wygranej tego zespołu dokładnie 1 bramką otrzymujemy 100% zwrot stawki.
Połówkowy handicap azjatycki jest oparty na tej samej zasadzie co handicap europejski. Na początku spotkania danej drużynie odejmujemy 0.5,1.5 itd. bramki związku z czym eliminujemy możliwość zwrotu. W tym przypadku zawsze jedna z drużyn okaże się lepsza choćby o 0.5 bramki.
Ćwiartkowy handicap azjatycki jest najbardziej skomplikowany, lecz postaramy się go sensownie opisać na przykładzie. W tym rodzaju zakładu możemy danej drużynie dodać ćwiartki bramki (0.25,0.75,1.25 itd.)
Weźmy ponownie mecz Sevilli z Elche.
Chcemy rozegrać zakład FC Sevilla (-0.75) po kursie 1.52 obstawiając 100 PLN
W tym przypadku nasz zakład jest rozbijany na 2 mniejsze zakłady po tej samej stawce 50 PLN (połowa stawki), pierwszym zakładem będzie Sevilla (-0.5), a drugim Sevilla (-1.0).
W tym przypadku każda wygrana co najmniej 2 bramkami przez Seville zapewnia nam wygraną. Gdy Sevilla wygra dokładnie 1 bramką połowa całkowitej stawki zostanie nam zwrócona a druga połowa będzie wygrana. Każdy inny wynik czyli remis lub wygrana Elche będzie skutkowała przegranym kuponem.
Handicap w innych sportach
Zakłady z handicapem są bardzo popularne w piłce nożnej, lecz występują również w innych sportach. Jednymi z nich są siatkówka, koszykówka czy dart. Można je znaleźć również w e-sporcie np. obstawiając liczby rund na danej mapie w CS:GO.
Który handicap lepszy?
Trudno jednoznacznie odpowiedzieć, który jest lepszy. Różnice pomiędzy europejskim a azjatyckim handicapem są znaczące. Handicap europejski umożliwia obstawienie remisu. Natomiast azjan daje możliwość zwrotu stawki kiedy nasz wybór okaże się nietrafiony. Każdy powinien samodzielnie przetestować obydwa handicapy i wybrać ten, który bardziej mu odpowiada.