Bonus powitalny do 1400 PLN
Otrzymać

Co oznacza Handicap Europejski?

Handicap azjatycki, zakladybukmacherskie

Handicap europejski to system zakładów, w którym przeciwne drużyny w meczu otrzymują przed rozpoczęciem spotkania liczbę całkowitą, czyli deficyt lub nadwyżkę bramek. Celem jest wyrównanie szans i zmniejszenie różnicy w kursach, tak aby drużyna słabsza miała przewagę bramkową, a faworyt gorszą.

 

Jak działa handicap europejski?

Weźmy przykład europejskiego zakładu z handicapem na mecz Ligi Mistrzów pomiędzy Realem Madryt a Club Brugge.

Real Madryt -1 (kurs 1.70)

Remis -1 (kurs 3.60)

Club Brugge +1 (kurs 2.90)

Tutaj handicap wynosi 1, a możliwe wyniki to:

Jeśli Real Madryt wygra 2 lub więcej bramkami, wygrywa zakład na gospodarza.

Jeśli Real Madryt wygra 1 bramką, wygrywa zakład na remis.

Jeśli Real Madryt zremisuje lub przegra mecz, zakład na gospodarza jest przegrany.

Jeśli Club Brugge wygra lub zremisuje, wygrywa zakład na wyjazd.

Jeśli Club Brugge przegra 1 bramką, wygrywa zakład na remis.

Jeśli Club Brugge przegra 2 lub więcej bramkami, zakład na wyjazd jest przegrany.

W bukmacherze online ten rynek będzie wyglądał następująco:

Real Madryt vs Club Brugge

EH 1 (-1): 1.70

EH X (-1): 3.60

EH 2 (+1): 2.90

Remis -1 oznacza zarówno Real Madryt -1 jak i Club Brugge +1 i może być zapisany w dowolny sposób. Oba odnoszą się do wyniku, który jest dokładnie na danym marginesie.

 

Oto tabela handicapów europejskich -/+1:

LineGame Total GoalsBet Result
1 (-1)Win by 2 or moreWin
Win by 1Lose
Draw or loseLose
X (-1)Favourite wins by 1/ Underdog loses by 1Win
2 (+1)Win or drawWin
Lose by 1Lose
Lose by 2 or moreLose

Bukmacherzy oferują również handicapy europejskie z marginesem 2, 3 itd. W związku z tym można znaleźć wiele rynków handicapowych dla tego samego wydarzenia.

 

Handicap europejski w porównaniu z handicapem azjatyckim

Jasne jest, że zasady handicapu europejskiego są dość podobne do standardowego rynku 1×2, z tą różnicą, że zakład jest rozliczany po skorygowaniu o handicap. Z tego powodu jest on również określany jako handicap trójstronny.

Jest to główny czynnik odróżniający go od handicapu azjatyckiego, który charakteryzuje się brakiem wyniku remisowego. W przypadku handicapu azjatyckiego zakład zostaje unieważniony, a stawka zostaje zwrócona w przypadku remisu. Handicap azjatycki, choć bardziej skomplikowany, jest również bardziej wszechstronny i może mieć handicapy takie jak 0.25, 0.5, 0.75, 1.25, 1.5, itd. W wariancie europejskim, używane są tylko linie punktowe z liczbami całkowitymi.

Obecność tych dwóch wariantów zapewnia lukę w zakładach arbitrażowych. Często występują znaczne różnice w kursach pomiędzy bukmacherami azjatyckimi i europejskimi, więc łącząc zakłady EH i AH, aby pokryć każdy możliwy wynik, można uzyskać gwarantowany zysk.

Chociaż handicap azjatycki jest najpopularniejszą wersją handicapu dostępną w serwisach sportowych na całym świecie, handicap europejski pojawił się na długo przed swoim azjatyckim kuzynem. Piłka nożna jest najszerszym zastosowaniem handicapu europejskiego, ale można go również znaleźć w takich sportach jak hokej, siatkówka, koszykówka, czy europejski system handicapowy w golfie.

Autor
Milosz Wasiak
Pasjonat sportu oraz obstawiania. Interesuje się głównie piłką nożną, sportami walki oraz CS:GO. W artykułach staram się przekazać najważniejsze informacje w prosty do zrozumienia sposób.
Ocena artykułu
5/5
1 głos
FAQ. Często zadawane pytania