Czym jest podatek od wygranych?
Podatki nie są kwestią, która byłaby dla kogokolwiek przyjemna. Nie mniej, trzeba je płacić, dlatego warto znać stawki i przepisy. Rozpoczniemy od definicji podatku od zakładów wzajemnych. W Ustawie Hazardowej jasno określono, na czym on polega. Odmiennie, niż inne podatki, jest on dosyć niski. Standardowo w naszym kraju podatek od zakładów bukmacherskich wynosi 12%.
Podatek oblicza się od każdej postawionej stawki. Co więcej, nie ma znaczenia, czy zakład będzie wygrany czy przegrany. Podatek trzeba płacić zawsze, nawet od przegranych typów. Kwota podatku zostaje odjęta przez przemnożenie sumy zakładu przez przelicznik 0,88. W praktyce oznacza to, że bukmacher odejmuje nam około 14% do wartości wygranej.
Jak to dokładnie działa? Każde obstawione 100 złotych zostaje zredukowane do 88 zł, poprzez odjęcie podatku. Żeby wygrać tyle, ile wygralibyśmy po postawieniu pełnej sumy, bukmacher, który oferuje grę bez podatku, musi podnieść stawkę o 14%.
Niestety to nie jedyny podatek, który nakłada na obstawiających polskie prawo. Każda wygrana, która przekracza sumę 2280 PLN wiąże się z koniecznością zapłaty dodatkowego podatku, od dużych wygranych. Jego suma to 10% wygranej. Można go jednak banalnie łatwo obejść. Wystarczy, że gracz rozbije stawkę swojego zakładu na kilka mniejszych, by wygrana nie przekroczyła 2280 PLN.