Bonus powitalny do 1400 PLN
Otrzymać

Obstawianie zakładów na piłkę nożną total over/under

Nozna, Zakladybukmacherskie

Świat bettingu jest bogaty i różnorodny. Liczba zdarzeń w jednym meczu może ostatecznie wygenerować kilkaset różnych zakładów. Choć nie wszystkie zakłady są atrakcyjne dla fanów sportu, to zakłady na totale z pewnością należą do najpopularniejszych, zwłaszcza w piłce nożnej.

Ogólnie rzecz biorąc, totals oznacza sumę liczb dowolnego zdarzenia związanego z meczem. Może się to odnosić do szeregu sum, takich jak liczba bramek strzelonych lub zdobytych w pełnym wymiarze czasu lub nawet w przerwie meczu, suma fauli, rzutów rożnych, strzałów na bramkę, żółtych i czerwonych kartek, a lista ta ciągnie się w nieskończoność. Oprócz tego istnieją również inne rynki totali, które odnoszą się do totali drużynowych – gdzie brane są pod uwagę totale tylko jednej drużyny – oraz totali indywidualnych, gdzie brane są pod uwagę totale jednego konkretnego gracza.

Najbardziej popularnym wariantem jest zakład na sumę bramek strzelonych w meczu. Bukmacherzy zazwyczaj ustalają linię dla takiego zakładu na 2,5 gola, co wymaga od gracza wytypowania, czy suma bramek w meczu będzie większa czy mniejsza od tej liczby. Ale dlaczego właśnie 2,5? Odpowiedź brzmi: analiza statystyczna wykazała, że w większości meczów piłkarskich średnia liczba strzelonych bramek wynosi 2 lub 3. Tak więc, ustalenie zakładu na 2,5 zapobiega niejasnym i niepewnym sytuacjom, czyni zasady jasnymi dla zainteresowanych stron i minimalizuje kontrowersje.

Oczywiście zakład Total Over/Under 2.5 jest najbardziej popularny wśród wszystkich ofert, ale nie jedyny. Bukmacherzy często oferują również inne opcje – 1,5, 3,5 czy nawet 0,5, w zależności od grających drużyn. Tutaj jednak trzeba uważać, gdyż kursy w niektórych przypadkach mogą być zbyt niskie do obstawiania lub nawet zbyt wysokie, co oznacza duże i być może nieuzasadnione ryzyko.

Zobaczmy przykład. Gracz obstawia „Total Under 2.5” na mecz Premier League pomiędzy Liverpoolem a Chelsea. Przez większość czasu wynik w tym meczu utrzymuje się na poziomie 1-1, co oznacza, że padły w sumie 2 bramki. Po postawieniu 100 euro na to wydarzenie z kursem 1.67, gracz zaciera ręce, ale wtedy w 95. minucie Crhistian Pulisic strzela bramkę i wyprowadza Chelsea na prowadzenie. Mecz zakończył się wynikiem 2-1, padły trzy bramki – czyli więcej niż 2,5 – a więc zakład jest przegrany.

Inne popularne zakłady wśród obstawiających to Totals Team, gdzie typuje się jedną drużynę meczu. Są to zakłady najczęściej preferowane przez kibiców konkretnych klubów, którzy śledzą ich poczynania i porównują rekordy ich średnich i statystyk. Poza najczęstszymi zakładami są tutaj również zakłady na liczbę rzutów rożnych, rzutów wolnych oraz liczbę otrzymanych żółtych kartek.

Spójrzmy na przykład. Fan Realu Madryt obstawia zakład „Real” Total Over 1.5 na mecz o mistrzostwo Hiszpanii z Barceloną. Mecz kończy się wynikiem 2-3 na korzyść Realu Madryt. Gracz, choć smutny z powodu przegranej drużyny, otrzymuje rekompensatę w postaci wygranego zakładu.

Nie zapominajmy o indywidualnych sumach graczy. Tutaj istnieje bardzo szeroki zakres zakładów – zawodnik A strzeli bramkę, wykona podanie lub otrzyma kartkę. Typując zawodnika, który strzeli gola – takiego, który nie robił tego od dłuższego czasu, otrzymasz wyższe kursy, ale tutaj również należy bardzo uważać na wysokie ryzyko.

Na przykład, gracz stawia na Christiano Ronaldo, który strzeli gola po kursie 1.61 w meczu o mistrzostwo Włoch pomiędzy Juventusem a Milanem. W 33. minucie Ronaldo doznaje kontuzji i opuszcza boisko przy wyniku 0-0. Zakład został przegrany.

Autor
Milosz Wasiak
Pasjonat sportu oraz obstawiania. Interesuje się głównie piłką nożną, sportami walki oraz CS:GO. W artykułach staram się przekazać najważniejsze informacje w prosty do zrozumienia sposób.
Ocena artykułu
5/5
1 głos
FAQ. Często zadawane pytania
  • Jak działają zakłady typu Over/Under w piłce nożnej?

    Wybierając zakład 'Under', liczymy na to, że suma bramek w meczu piłkarskim powinna być niższa niż ta ustalona przez bukmachera. Jeśli liczba goli jest równa lub mniejsza, zakład jest wygrany.

  • Jakie są polecane strategie obstawiania zakładów Over/Under w piłce nożnej?

    Niektórzy obstawiający wykorzystują statystyki bramek strzelonych i straconych przez drużyny piłkarskie, analizę stylu gry zaangażowanych drużyn, warunki pogodowe, historię bezpośrednich meczów i inne czynniki do podejmowania decyzji. Ważne jest również, aby wziąć pod uwagę linię ustaloną przez bukmacherów i szukać wartości w oferowanych kursach.

  • Co oznacza rynek Over/Under w piłce nożnej?

    Określenie to odnosi się do przewidywania całkowitej liczby bramek strzelonych w meczu piłkarskim. Obstawiający muszą zdecydować, czy liczba bramek będzie powyżej lub poniżej określonej linii ustalonej przez bukmacherów.